@malypirat w dzisiejszym…

@malypirat w dzisiejszym wpisie na mirko zażartował obrazkowo, ale zdaje się, że przeciętny wykopek nie zdaje sobie sprawy z historii jaka kryje się za tym zdjęciem dwóch portów ps/2…

Prawdopodobnie @malypirat też nie.

Uwaga teraz będzie pecetowa archeologia.

To co widać na zdjęciu to złącza myszy i klawiatury – złącza PS/2 opracowane przez IBM w 1987 roku.
Właściwie już rok później można było kupić komputery wyposażone w takie złącza. Sam byłem posiadaczem takiego pięknego Olivetti, które było produkowane od 88 roku i wyposażone w genialną klawiaturę (myślę, że nie ustępowała słynnej IBM Model M) na złączu PS/2.

W tym samym czasie funkcjonowały klawiatury na starym złączu DIN – tak się zdarza gdy wchodzi coś nowego. Najgorsze, że to trwało całe długie lata. Jeszcze pod koniec lat 90 (97-98) można było kupić płyty główne (NOWE), które miały wyłącznie stare złącze klawiatury.

I teraz w ten bałagan wjeżdża na białym koniu USB.

Wkrótce robi się totalny bałagan – jednocześnie funkcjonują równouprawnione klawiatury PS/2 i DIN5 + myszki na PS/2 i RS232. Funkcjonują przejściówki do myszek – w jedną i w drugą stronę oraz do klawiatur – też w obie strony. A do tego wchodzi nowość – USB. Zaczynają się pojawiać kolejne kombinacje przejściówek.

Serwisanci i informatycy mają totalnie przejebane.

Całe szczęście po kilku dobrych latach DIN5 wyszedł z użycia zupełnie, ale do tej pory, w takim np. x-komie jest w sprzedaży 208 płyt głównych zawierających złącze PS/2.

Co oznacza ten żarcik popełniony przez @malypirat? A no nic nie oznacza.
Po 32 latach złącze PS/2 wciąż jest w użyciu. Wciąż można kupić nowe komputery i klawiatury z taką wtyczką…

pokaż spoiler Na zdjęciu wspomniana klawiatura od Olivetti – świetny sprzęt – chyba najlepsza jakiej używałem. Żeby było zabawnie – ktoś ją wystawiło na allegro z zamontowaną dużą wtyczką – kompletnie porąbane.

#gruparatowaniapoziomu #pcmasterrace #usb #ps2 (hehe) #komputery #historia